Będą zmiany w polskim hymnie. Zmieni się także polska flaga
Choć każdy Polak wie z jakich kolorów składa się polska flaga, to już nie każdy grafik wie, który konkretnie odcień czerwieni wybrać. Muzykom i śpiewakom trudność sprawia za to tonacja Mazurka Dąbrowskiego (F-dur), czyli hymnu Polski. I to ma się wkrótce zmienić.
Zespół, który w Ministerstwie Kultury zajmie się przygotowaniem projektu nowej ustawy ma składać się z 14 urzędników i ekspertów, wskazanych głównie przez ministerstwa, kancelarie prezydenta i premiera, Komisję Heraldyczną, towarzystwa heraldyków, historyków i twórców grafiki użytkowej oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina – poinformował dziennik „Rzeczpospolita”.
Kontrowersyjne zmiany w polskich symbolach państwowych
Nowe przepisy będą w dużej mierze opierały się na dokumencie przygotowanym w 2021 roku przez poprzedni rząd.
PiS chciał wprowadzić dwa rodzaje flag: narodową biało-czerwoną oraz „państwową”, na której mogłoby znajdować się godło – to rozwiązanie miało uporządkować zasady używania flagi w różnych sytuacjach oficjalnych i państwowych.
Czerwień na fladze miała mieć tylko odcień karmazynowy. Ponadto nie tylko szpony orła, ale całe nogi w godle miałyby zostać pozłocone.
Polska flaga w obecnym kształcie, ma 105 lat. Została oficjalnie uznana za barwy narodowe w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie światowej. Biel symbolizuje orła, a czerwień – pole tarczy herbowej, na której orzeł się znajduje.
Hymn łatwiejszy do zaśpiewania w C-dur
Poprzedni rząd planował zmianę tonacji na łatwiejszą do grania i śpiewania, czyli C-dur, a także zmianę kolejności zwrotek w polskim hymnie. Druga miałaby się zaczynać od słów „Jak Czarniecki do Poznania”, a trzecia „Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę”. Ówczesne władze resortu kultury tłumaczyły, że zmiana zwrotek przywróciłaby sens utworu.
Zaprotestowało Polskie Towarzystwo Historyczne argumentując, że hymn w obecnej formie został ustanowiony po odzyskaniu niepodległości i nigdy nie był zmieniany.
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie uznany hymnem Rzeczypospolitej Polskiej 26 lutego 1927 roku. Utwór znany również jako "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. O miano hymnu „konkurowały” z nim m.in. „Boże, coś Polskę” i „Rota”.